Gelişen Öğretmen Sohbetleri : Beyza Teacher

Beyza hocam öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

Merhaba beni birçok kişi instagramdan beyzateacherrr profilimle tanıyor.Kısaca bahsedecek olursam hayalinde spikerlik mesleği olan hatta ‘spiker olurum arada da dublaj yaparım’ diye düşünerek büyüyen biriyim ben.Ortaokulda İngilizce öğretmenimi ve bu dersi çok sevdiğim için İngilizce öğretmeni de olmayı çok istemiştim.Ama 40 yıl düşünsem matematik öğretmeni olacağım aklıma gelmezdi.Çünkü ilkokul ve ortaokulda matematik dersi çok kötü olan bir çocuktum.Lisede trigonometri,türev, intregral vs. gibi konularla tanışınca sevdim.Uludağ Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümünden mezun oldum.Bölümümü çok severek okudum.Bir sene atanmayı bekledim ve sonrasında doğuda bir köy okuluna atandım.Ve serüvenim köy okulunda başladı.

Örnek aldığınız, çalışmalarını beğendiğiniz öğretmenler var mı? Onların neyi doğru yaptığını düşünüyorsunuz?

Elbette var.Köy okulunda zümrem yoktu.Her şeye tek başıma çözüm üretmeye çalışırdım.Ya da ilçede zümre toplantısı olduğunda hep benden önce göreve başlayanlara danışırdım.Sosyal medya bu konuda gerçekten bir hazine.O zamanlar neden hesabımı açmadım diye kendime çok kızıyorum. İnstagram hesabıma ben ‘öğretmenler odası’ gözüyle bakıyorum.Birçok öğretmenin bana faydası oldu,olmaya da devam ediyor.Örneğin her sene anlattığım bir konuda hiç sıkıntı yaşamamışım çeşitli etkinlik,materyaller üretmişim. Ama öyle bir an geliyor ki çocuk bir şey soruyor ve ‘daha somut nasıl anlatabilirim?’ diye düşünüp işin içinden çıkamadığım zamanlarda instagramda hikayede zümrelerime soruyorum ve bir sürü cevap alıyorum hepsine çok teşekkür ederim.

İnstagramda özellikle; matematikbirsenliktir,matematiketkinlik,materyaldünyası35,teachermelek52 hesaplarından daha beyzateacherrr hesabım yokken yardım alır,danışırdım.Materyal üretir sayfalarına gönderirdim.Tabi sayfamı açınca daha fazla öğretmenle tanıştım ve faydalandım.İsimlerini yazsam bayağı uzun bir liste olur.

Genel olarak neyi doğru yapıyorlar?

Eğer bir etkinlik ya da materyal,öğrencinin ihtiyacını karşılıyorsa, zamandan tasarruf sağlıyorsa ve dersi canlı tutabiliyorsa benim için uygulanabilir özelliktedir.Faydalandığım öğretmenlerimizin sayfalarında bu özellikte etkinlikleri görüyorum ve kendim de uyguluyorum.Sadece sınıfta bir şeyler yapmış olmak için öğrenciyi de sıkıp,zamanı ekonomik kullanamayacaksam o etkinliği dersime dahil etmem.

Bir matematik öğretmeni olarak kendinizi canlı ve güncel tutmak için neler yapıyorsunuz?

Ben çok fazla araştırırım.Yabancı sitelere ve hesaplara bakarım yurt dışındaki matematik öğretmenleri o konuyu nasıl işliyor?Neler üretiyorlar?Sonra takip ettiğim hesaplardan da materyallere bakarım.Ve bunları konu konu not alırım.Bir defterim var her sene o konu ile ilgili neler yaptığım yazıyor.Eğer bulunduğumuz senede bir önceki sene yaptıklarıma bir şey katmazsam hep geriden gelmiş olurum.O yüzden aynı şeyleri uygulasam da hep +1 madde daha ekliyorum.Ayrıca kendimi güncel tutmak için her sene ders hazırlığımda sınıfa notlar ve farklı örnekler çıkararak gidiyorum.Zannediyorlar ki ben seneye de o notları,örnekleri kullanıyorum.Hatta mesajlarda çok karşılaşıyorum.Hocam notları bizimle de paylaşır mısınız?Ben notlarımı dönem sonu çöpe atıyorum bir daha kullanmıyorum ki paylaşayım. Bir sonraki sene farklı notlar hazırlarım.Böylece her yıl, ders işlediğim sınıf düzeyine ve o yılki müfredata göre farklı örnekler,farklı materyallerle kendimi güncel tutuyorum.

Matematik öğretimine yönelik kullandığınız Web 2.0 araçlarından bahseder misiniz?

e-Twinning projeleri de yaptığım için aslında web 2.0 araçlarını biraz fazla kullanıyorum.Matematik dersinde bizlerin en çok kullandığı uygulama, dersimizin baş tacı elbette geogebra .

Bunun dışında

popplet,

scratch,

toontastic,

flickr,

quiz maker,

chromville,

storyjumper,

toondoo,

kahoot,

storymaker,

quiver kullanıyorum bunlar aklıma gelenler..Sınıfa bir afiş hazırlayacaksam yine bu araçları kullanıyorum.Örneğin hikaye oluşturduğumuz program var ,matematikte bunu nasıl kullanıyorsunuz? diye sorarsanız eğer, bir konuyu drama yöntemiyle anlatabiliriz,şarkı yazabiliriz dolayısıyla hikayede kurgulayabiliriz.Bunu web 2.0 araçları ile sınıfta öğrenciler yaparsa o zaman tadından yenmez.

Z kuşağına hitap edebilmek için öğretmen olarak neler yapıyorsunuz,konu anlatımı materyal üretimi, ödevlendirme sizin dersinizde nasıl şekilleniyor? Öncesinde ders sırasında ve sonrasında nasıl bir süreç var?

Z kuşağı “neden?” diye sorgulayan bir kuşak, z kuşağını ben çok seviyorum ve onları anlamak için olabildiğince kitap okuyorum.Bizler matematiği dümdüz öğrendik.Sorgulamadık.Bu neden böyle?diye sormuşsak bile ‘matematikte bazı şeyler sorgulanmaz, kabul edilir’ cevabını aldık.Belki de bu yüzden küçükken bu dersi sevemedim.Öğrencilerim sevsin istiyorum çok sevsin..Matematik dersi mi var pofff..demesinler.

Ollleeeyyy acaba öğretmen bu derste neler yapacak!!!

diye merak etsinler heyecan duysunlar.Kendime bunu ilke edindim.İlk yılımdan beri (belki ilk aylar  öyle yapmışımdır ama asla bütün sene değil) sunuş yolunu tercih etmedim.Matematik aşırı soyut bir ders.Anlatması ve anlaması zor.Olabildiğince somutlaştırmaya çalışıyorum bu da materyaller ile oluyor.Her konuya materyal bulmuyorum her konuyu tabiki materyalle işlemiyorum.Ama çocuklar bir konuyu anlamakta zorlanacaksa öncesinde materyal hazırlığı yapıyorum.Bazen sınıfa hiç materyal götürmüyorum kendi hazırladığım etkinlik kağıtları oluyor.Dersi o etkinlik kağıtları ile pekiştiriyorum.Tahtaya geçip tanım, örnek vs. yazdırmam.Uzun uzun konu anlatımı yapmam.Eğer materyal kullanacaksam,sınıfa dolu bir bez poşet ile giriyorum hatta bazen minik bir valizim var onunla derse girdiğim oluyor. Çocuklar gözlerini kocaman açıyor ‘öğretmeniiiiimmm neler getirdiniz bugün ne yapacağız?’ tamam işte istediğimi aldım ben.Hepsi merak ediyor çantamda neler var,acaba sürece nasıl dahil olacaklar.Bazen sadece materyal üzerinde konuyu anlatıyorum.Bazen biraz tahtada konuya değinip materyale geçiyorum.Bazen de materyalle anlatmayacaksam konuya biraz değindikten sonra kendi hazırladığım etkinlik kağıtlarını dağıtıyorum.Çocuklara örnek yazın soru çözelim derseniz o matematik dersi sıkıcı bir hal alır.Ama siz örnekleri puzzle şeklinde ya da labirentle ya da başka bir şekilde etkinlik olarak çocuğa verirseniz arka sırada uyuyacak öğrenci bile merak eder yapmaya çalışır.Matematiği yapamıyor olabilirler bu çok normal.Ama benim gibi matematikten nefret eden çocuk olmasınlar.Tahtaya kalkarken çekinmesinler.Etkinlik kağıtlarını neşeyle yapsınlar.Ödevlendirme yöntemim genellikle meb kitabındaki sorulardan oluşuyor.Bazen bulmacalı ödevlerim oluyor yine sorularını kendim yazıyorum cevaplayıp bulmacayı tamamlamaya çalışıyorlar.Ee ev ödevleri hep sıkıcı olmasın arada eğlensinler. Sınıfta verdiğim ödevi çözmeyeceksem ödev vermemim bir anlamı yok.Dolayısıyla ödev kontrolünden sonra her soruyu tek tek çözüyorum.

Bir çocuğa matematiği sevdirmek için neler yapıyorsunuz? Bu konuda okuyabilecekleri kitap, film tavsiyeniz var mı?

Aslında bir önceki soruda bahsettim.Materyal ve etkinlik benim vazgeçilmezim. Dersten kopacak gibi hissettiğim öğrenciler etkinlikleri yaptığında özellikle onların etkinlik kağıdını panoya asarım takdir ederim.Yapamayabilirler ama dersi sevsinler benim için önemli olan bu..Eğer matematik dersi son derslere denk gelmişse ve çocukların uyuyabileceğini tahmin ediyorsam o zaman da derse mutlaka elimde bir zeka oyunuyla giriyorum.Son 15-20 dakika kala ‘kapatın defterleri zeka oyunu oynayacağız’ diyorum.Çünkü öğrenci yorgunsa ve dersten kopacak gibiyse ben anlatsam da o ders verimli geçmeyecek.Ama o kutu oyunları var ya hayat kurtarıyor.Zaten elimde gördüklerinde toparlanıyorlar biliyorlar ki hoca dersin bir anında o oyunu oynatacak.Güdülüyoruz dolayısıyla matematik dersi de seviliyor.

Açıkçası ben film izlemeyi sevmiyorum o yüzden film kültürüm yok..

Ama okuduğum çocuk kitapları var.

Laf Ebesi Matematikçi serisi

Dört dörtlük işlemler

İşlem Tamam

Matematiğin Olmadığı Yer

Çarp Yoksa Ben Çarparım

Çılgın Matematik

Matematik Budur!

Mesleğe yeni başlamış öğretmenlere neler tavsiye edersiniz?
Sizce evde eğitim süreci size neler öğretti? Hangi konularda değişim veya gelişim kararı aldınız?

Mesleğe yeni başlamış öğretmenler hep araştırsınlar, kendilerini geliştirecek eğitimler alsınlar.Ne kadar farklı bilgi öğrenirsek hayal dünyamız o kadar çok gelişiyor.Dolayısıyla değişik,hiç aklımıza gelmeyecek nesneleri bambaşka konularda materyal olarak kullanabiliyoruz.Öğretmenlerimiz vakitlerini kaliteli geçirsinler.

Evde eğitim süreci bambaşka bir süreçti hepimiz için.Düşünsenize öğretmen evlere gitti. Çocuklar,hiç anlatmadığım bilgileri ders çalışırken kendi kendilerine öğrendiler en çok dikkatimi çeken, bu süreçte çocukların bilgiye kendilerinin ulaşıp anlayabilmesiydi.Bizlerin hayatına zoom gibi bir uygulama girdi.Canlı yayın dersleri yapmayı öğrendik.Teknolojiyi eğitim alanında nasıl kullanacağımızı hep birlikte öğrendik.Değişik bir süreçti .

Çok fazla uzaktan canlı yayın eğitimlerine katıldım.Değerli hocalarımızdan doğru yaptığım yanlışları öğrendim.Bazen de eğitim veren hocalarla aynı uygulamaları yapıyor oluşum beni mutlu etti.Okulda öğrencilerle sınıf toplantıları yapma kararı aldım.Öğrencilere daha fazla sorumluluk vereceğim döndüklerinde yanlışlarını ve doğrularını kendileri fark edebilsinler diye.

Size Sormamı istediğiniz bir soru var mı?  

Soruları elimden geldiğince samimi bir şekilde cevaplamaya çalıştım. Umarım keyif almışsınızdır.Bana mutlu musunuz, mesleğinizi seviyor musunuz? diye soracak olursanız şuan burnumda tüten aşırı özlediğim öğrencilerimi düşünerek bunu cevaplıyorum kesinlikle bana tekrar seçim hakkı sunsalar yine matematik öğretmeni olmak isterdim.

İyi ki öğretmenim!

Gelişen öğretmen sohbetlerimiz devam edecek…

Fen bilgisi öğretmeni Dilek Çakın ile yaptığımız sohbet için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir