Sözlük Sıralaması Çalışması

Türkçede kelimeleri alfabetik sıraya dizmek demek, sözcüklerin sözlükteki sıralarına göre sıralanması anlamına gelmektedir. Alfabedeki her harfin yeri ve sırası bellidir. Bunun için sözlükler hazırlanırken, kelimeler harflerin alfabedeki sıralarına uygun bir şekilde sıralanır. Bu sıralamaya da “alfabetik sıralama” veya “Sözlük Sıralaması Çalışması” denilmektedir.

Türkçemizde harflerin dizilişi “a, b, c, ç, d, e, f, g, ğ, h, ı, i, j, k, l, m, n, o, ö, p, r, s, ş, t, u, ü, v, y, z” şeklindedir.

Çalışma Sayfaları Nasıl Kullanılır?

Bu çalışmayı sınıf içi ve sınıf dışı etkinlikler olarak, farklı öğrenme yöntemlerine dönüştürerek kullanabilirsiniz. Örneğin her sayfadaki dikdörtgen içerisine yazılan sözcükleri teker teker kesip PVC pres kaplama yaparak  tüm  sınıfın katılacağı oyun etkinliğine dönüştürebilirsiniz. Bunu yaz sil olarak kullanabileceğinizden dolayı birçok kez kullanabilirsiniz. Bunun yanında kelime kartları şeklinde keserek  tüm sınıfın veya gruplama yaparak katılımın sağlandığı bir yarışmaya dönüştürebilirsiniz. İki öğrenci aynı anda kartları seçer, öğrencilerden sözcükleri alfabetik olarak sıralaması istenir. Sözcükleri ilk olarak sıralayan kazanır diğer oyuncu yerine oturur. Oyun bu şekilde devam eder. Yarışma sonlanana kadar sürüp gider.

Yine sınıfında akıllı tahta veya projeksiyon cihazı bulunan öğretmenimiz sayfaları tahtaya yansıtarak tüm sınıfın katıldığı bir etkinlik olarak veya ikişerli gruplar halinde öğrencileri tahtaya çağırarak oyun oynama şeklinde çalışmayı kullanabilir.

Bunun yanı sıra çalışma sayfalarını ev ödevi veya tekrar etkinliği için fotokopi ile çoğaltarak öğrencilerden yapmasını isteyebilirsiniz. Boş olarak tasarlanmış sayfayı ise çoğaltarak öğrencilerin alfabetik olarak sıralanmış sözcükler yazması için kullanabilirsiniz. Boş olarak tasarlanan sayfayı diğer çalışma sayfalarında olduğu gibi sınıf için oyun ve farklı etkinliklere dönüştürebilirsiniz.

Sınıfı iki gruba ayırıp. Boş sayfayı kartlar şeklinde kestikten sonra her gruba eşit sayıda kart dağıtılır belirlenen süre içerisinde gruplardan ,kartlara alfabetik sıraya uygun  kelimeler yazması istenir. Tüm kartları doğru ve önce tamamlayan grup oyunu kazanır.

Sözlük Sıralaması Çalışması nı buradan indirebilirsiniz.

Anlamlı cümle kurma etkinlikleri ise şurada!

Şifreli atasözleri çalışması için şuraya tıklayın.

Eş anlamlı kelimeler pano çalışması için tıklayın!

Zıt anlamlı kelimeler çalışması ise şurada!

Yorumlarınızı aşağıdan veya instagramdan bırakabilirsiniz.

Girişimci Öğretmen’de de varız! Mağaza linkimiz şurada!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir