Ev Günlüğüm (Çocuk Ajandası)

Merhaba, ev günlüğüm çocukların evde kaldıkları dönemde hayatlarını takip edebilecekleri, hislerini, hayallerini, rutinlerini yazabilecekleri bir çocuk ajandası aslında…

Evde kalma durumu şu an için değiştirilemez bir gerçek ve çocukların eğitimlerine devam etmesi için bir adaptasyon sürecinden geçtiklerini görüyoruz. Bu süre zarfında çocuklar, velilerinden ve öğretmenlerinden daha hızlı uyum sağlasalar da, yaşadıkları durumun anormalliği kaygı düzeylerini artırabilir, çocuklar fazla korkabilir ya da içine kapanabilir.

Bu aslında doğaldır. Çocuklarla kontrol edebildiğimiz ve kontrol edemediğimiz şeyler olduğunu, kontrol edebildiklerimize odaklanmamız gerektiğini konuşup, sık sık güvendeyiz ve bu durum geçici mesajı vermek, bunu sadece konusarak değil kendi davranışlarımız ile göstermek gerektiğini düşünüyorum.

Gerekirse ve aslında zaten; her ne yaştan olursa olsun çocuklarınızın yanında haber veya tartışma programı izlememek yerinde olacaktır. Çünkü onlar bu yaşananlar konusunda bizim kadar teknik bilgiye de sahip olmadığından, konuşulanları yanlış yorumlayıp kaygılarını artırabilir.

Öte yandan evdeyiz, her şeyi yapalım, şundan eksik kalmayalım, şu etkinliği biz de yapalım gibi bir bakış açısı hem bizi hem çocuğu yorar ve güvenini uzun vadede azaltır diye düşünüyorum. Çünkü “normal” inden çıkan çocuk bunun nedenini sorgulayacak, yeterli bilgiyi almadığında ise kendini güvensiz hissedecektir.

Bu sürece adapte olmalıyız evet, ama kendimize ve çocuklarımıza da yavaşlama imkanı vermeliyiz.

Ev günlüğüm çocukların aktivitelerinden, yaptıklarından çok hislerine, hayallerine hitap eden, bulunduğu andaki farkındalığı artırmaya yönelik sayfalar barındıran bir çalışma.

Biz hazırlarken çok faydalı olacağına inandık, bir çocuğa bile neşe verir gününü güzelleştirirse ne mutlu!

Mümkün olduğunca paylaşın, ve lütfen geri dönüt vermeyi unutmayın. 🙂

Ev içi hareket kartlarına şuradan ulaşabilirsiniz.

Bizi instagramdan takip etmek için şuraya tıklayabilirsiniz.

Ev Günlüğüm (Çocuk Ajandası)” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir