Online Eğitim İçin Zoom Programı

zoom

Yaşadığımız süreç sıra dışı olsa da bunun da bize katkıları olacaktır, online eğitim, uzaktan eğitim, remote eğitim, sanal eğitim…adına ne derseniz diyin bu, duyduğumuz ama çok aşina olmadığımız bir şey, neyse ki bu konuda gelişen teknolojinin imkanlarından faydalanabiliriz.

Bu yazıda zoom programını yüklemeyi, görüşme başlatmayı, ayarlamanız gerekenleri ve görüşmeyi kaydetmeyi anlatıyoruz.

Öncelikle aileleri dijital öğrenme ortamlarından haberdar ettiğinizden emin olun. Eba, okulistik, ilkokul dokümanları gibi sitelerden haberdar olsunlar ve bu sürecin baskı ile değil uyum ile geçebileceğini anlatın çünkü çocuklarının öğrenmesi konusunda çok kaygı taşıyan veliler var ve onların rahatlaması çocukların rahatlaması demek…:)

Zoom nedir?

Zoom, temel olarak, bir çevrimiçi toplantı forumudur. Sosyal mesafe (mevcut) norm olsa bile başka biriyle veya birden fazla kişiyle toplantı yapabilirsiniz.

Öğretmenler, bunun sınıfta olmak zorunda kalmadan öğrencilere talimat vermek için harika bir yol olduğunu bulmuşlardır. Bu toplantılar da kaydedilip o tarihte toplantıya katılamayan ailelere gönderilebilir. 

Zoom web sitesinde listelenen ücretsiz hesabın özellikleri şunları içerir:

100 katılımcıya kadar sınırsız toplantı

HD ses ve video 

Ekran paylaşımı

Beyaz Tahta

Not

Görüşmeyi Kaydetme

Velilerinize gönderebileceğiniz talimatlar burada!

ZOOM a KAYDOLUN

Öğrencilerin bir Zoom hesabı olması gerekmez ve öğretmenden gönderilen bağlantıları kullanarak sınıflara katılabilirler. En iyi deneyim için her kullanıcının Zoom uygulamasını tercih ettiği Mac, Windows, Linux, iOS veya Android cihazına indirmesini öneririz. Aileler toplantıya erişmek için bir telefon / cihaz da kullanabilir; sadece Zoom uygulamasını indirmeleri gerekir.

Bir sonraki adım, bir toplantı planlamak ve kaydetmektir! Öğrencileriniz için arkadaşlarını ve sizi bu şekilde görmek çok heyecanlı ve farklı bir deneyim olacaktır

Zoom.us’a göre bir toplantıyı nasıl planlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Ama dili ingilizce o yüzden şuradan da devam edebilirsiniz.

Seçenek 1: Masaüstü uygulaması üzerinden zamanlama.

 1. Zoom masaüstü uygulamasını açın.
 2. Sol üst taraftaki Ana Sayfa düğmesini tıklayın.
 3. Program düğmesine basın.
 4. Konu, Tarih ve diğer ilgili ayrıntıları girin ve Programla’ya basın. Bir toplantı planlarken Kaydı zorunlu kılmanız önerilir, çünkü toplantı bittikten sonra bir kayıt raporu oluşturmanıza izin verir.

2. Seçenek: Çevrimiçi Zamanlama

 1. Https://zoom.us/meeting adresine gidin (Oturum açmanız istenebilir ancak sonraki sayfaya yönlendirileceksiniz)
 2. Sol üst köşedeki mavi “Yeni Toplantı Planla” düğmesini tıklayın
 3. Konu, Tarih ve diğer ilgili ayrıntıları girin ve Programla’ya basın.

Bir toplantı planlarken Kaydı zorunlu kılmanız önerilir, çünkü toplantı bittikten sonra bir kayıt raporu oluşturmanıza izin verir.

Görüşmeye Başlayın!

Zoom ana ekranınıza gidin ve profilinize gidin. Profilinizi açtıktan sonra Meetings’e gidin (ekranın sol tarafında bulunur) Mavi renkli Bu Toplantıyı Başlat (Start This Meeting) sekmesini tıklayın.

Mavi renkli Bu Toplantıyı Başlat düğmesini tıkladığınızda, açılır pencere görünecektir. Evet’e tıklayın. Bu video ekranını açacak ve kendinizi görebileceksiniz. (Kameranızda / telefonunuzda kamerayı hiçbir şeyin engellemediğinden ve açık olduğundan emin olun.)

Ardından, Bilgisayar Sesi ile Katıl açılır penceresinin gelmiş olması gerekiyor. EVET’i tıklayın. Bu, Zoom’un bilgisayar / cihaz mikrofonlarınıza erişmesini sağlar.

 • Öğrencileriniz Zoom toplantınıza / sınıfınıza girmeye başladığında Katılımcıları yönet’i tıklayın. Toplantıya erişmelerine izin vermeniz gerekir.
 • Toplantı / sınıftaki katılımcıları görmek için farklı seçenekler sunan bir paylaşım Ekranı (share) düğmesi vardır. Ekran paylaşımı burdan yapılıyor.
 • Oturumu kaydetmek ve gelmeyen ya da gelemeyen öğrencilere göndermek istiyorsanız bir kayıt düğmesi vardır. RECORD
 • Sağ alt köşedeki KIRMIZI düğme, toplantıyı nasıl sonlandıracağınızı soruyor sadece siz çıkabilir veya toplantıyı herkes için bitirebiirsiniz.

KULLANMA İPUÇLARI

 • MUTE düğmesini kullanın! Geldiklerinde tüm katılımcıların mikrofonlarını açık olsun, çünkü bu herkese merhaba deme şansı veriyor, ama kısa bir selamlaşmadan sonra  MUTE ALL’a tıklamak  gerekir. Çünkü çok fazla ses olacak kimse kimseyi anlamayacaktır. Eğer bir öğrenci konuşmak isterse yada söz hakkı vermek isterseniz, tek tek sesini açabilirsiniz.
 • Ne yapmak istediğinizi yazılı olarak yazın. Çalışma takibi mi yapıyorsunuz, ders mi anlatacaksınız her ne ise…
 • Öğrenciler ayağa kalkarsa veya dikkatleri dağıtılırsa üzülmeyin. Elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz ve bu çok sıra dışı bir durum.
 • İnternet bağlantınızın hızının yeterli olduğundan emin olun, bu nedenle ilk başlangıcınızdan ÖNCE bir deneme toplantısı yapın. Bir toplantı oluşturun ve bağlantıyı bir öğretmen arkadaşınıza veya akrabanıza gönderin. Öğrencilerinizi sizinle canlı bir toplantıya getirmeden önce her şeyin nasıl çalıştığını görün.
 • Bilgisayarınızın ses düzeylerinin açık olduğundan emin olun. 
 • Aynı şey görsel kameranız için de geçerli. Temiz olduğundan emin olun.
 • Arkanızda neyin / kimin olduğunu ve öğrencilerinizin görebileceğini unutmayın.
 • Tüm öğretim araçlarınızın ve kaynaklarınızın erişilebildiğinden ve ihtiyacınız olduğunda kullanılabilir olduğundan emin olun.
 • İyi aydınlatılmış ve sessiz bir yerde oturduğunuzdan emin olun.
 • EKRAN PAYLAŞIMI YAPACAKSANIZ O DOSYALARI / UYGULAMALARI ÖNCESİNDE AÇIN Kİ PAYLAŞIM MENÜSÜNDE GÖREBİLESİNİZ.

Başka sorularınız varsa veya daha fazla ipucunuz varsa, lütfen bunları aşağıdaki yorumlarda bırakın, biz de ipuçlarını bu yazıya ekleyip, bildiğimiz soruları yanıtlayabiliriz.

Evdeyim, Programlıyım yazısı için buraya tıklayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir