Çocuklar için Farkındalık

Çocuklar için farkındalıktan bahsetmeden önce çocuğun düşünce yapısına bakalım. Çocuk nedir?

Aslında çoğumuz için çocuk derdi tasası olmayan insan demektir. Çocukların dert,tasa, acı, sıkıntı çekmediğini ya da çok az çektikleri düşünülebiliyor. Fakat öyle değil, aslında çok basit şeyleri bile anlamlandırmadıkları için bilinç altlarında yer edebiliyor. Çözümü nasıl bulacaklarını da bilmedikleri için sorun kendi içinde büyüyebiliyor.

Çocukların farkındalıkla bulundukları anda olmaları yaşadıkları problemleri çözmelerini kolaylaştırıyor. Çünkü başta bir iç sıkıntısı ya da anlamsız bir telaş olarak algılanan şey aslında bir duygunun yansıması değil midir?

Bir üzüntü, endişe, kırılganlık yaşadıklarında bunları çözebilmeleri için önce farkına varmaları gerekiyor, öte yandan farkındalık çocuklara aslında Sadece sorun çözme becerileri değil aynı zamanda hayattan tat alma becerileri için de yardımcı oluyor.

Farkındalıklı çocuklar dünyada bulunmanın güzelliğini ve kırılganlığını da fark ediyorlar çocuklar için farkındalık tam bir bilinç anı ya da şöyle söyleyeyim bilincin tam olarak yerinde olduğu an.

Sadece yetişkinler için değil ama evet yetişkinler için de farkındalık gerekiyor. Belki çocuklardan daha fazla hatta. Öğretmenler olarak farkındalık eğitimi beynin sahip olduğu kapasiteyi sağlamlaştırıyor, yani tam bir verim alınmasını sağlıyor.

Farkındalık uygulaması hangi yaşta olursa olsun hem basit hem de değerli bir şeydir; her şeyden önce kendine ve başkalarına daha iyi bir şekilde algılamaya ve algılayıştan içe ve dışa dönük olarak faydalanmayı öğretir.

Dikkatini toplamayı, dinlemeyi, öğrenmeyi, kendi düşünce duyguları ve başkalarıyla akıllıca ilişkiler kurmayı öğrenmeleri gerektiğini biliyoruz. Peki bunu nasıl yapabiliriz?

Dikkatini toplamayı, dinlemeyi, öğrenmeyi, kendi düşünce duyguları ve başkalarıyla akıllıca ilişkiler kurmayı öğrenmeleri gerektiğini biliyoruz. Peki bunu nasıl yapabiliriz?

Zihnin burada oluşu,

Kalbin burada oluşu ve

Bedenin burada oluşu.

Dikkat etkinlikleri,algılayışın artması zihinsel bir farkındalık getirse de bunu aynı zamanda bir bütün olarak olarak düşünmeliyiz.Sadece derslerde başarılı olmak matematik ödevine odaklanmak değil aynı zamanda karşısındakine nazik olabilmek de farkındalık gerektiren bir şeydir. Çünkü;

Karşısındakinin yaptığı davranışı algılaması gerekirse empati kurması ve nedenlerini düşünmesi

Bu şekilde davranmasında kendisinin ne kadar payı olduğunu görmesi gerekir.

Farkındalık eğitimi öğrenmeyi duygusal zekayı ve genel anlamda mutluluğu destekliyor. Farkındalığı öğrenen insan ergenlik ve sonrasında ihtiyaç duyacağı bir içsel kaynağa sahip oluyor, bu çok kıymetli bir şey çünkü stres gelişime zarar veriyor.

Farkındalık kişinin içinde bulunduğu ana bilerek, yargılamadan dikkatini vermesi ile ilgili olduğundan bunu yapabilmek için yaşadığımız duruma ait olmak gerekmiyor. Dışardan bakıyoruz yani.

Sakinleştirici sözsüz müziklerden hoşlanıyorsanız bir sonraki yazıya kadar şurdaki listeyi dinleyebilirsiniz, nefesinize odaklanarak dinleyin 🙂

Bir sonraki yazımda, basitçe nefese odaklanarak farkındalık nasıl kazanılır ondan bahsetmek istiyorum referansım “Kurbağa gibi sessiz ve dikkatli” kitabıdır. Bu kitaptan anladıklarımı faydalı olması için paylaşıyorum. Faydalı buldu iseniz buradan veya sosyal mecralardan yorum bırakırsanız sevinirim.

Etkin sınıf yönetimi yazımızı şuradan okuyabilirsiniz.

Çocuklar için Farkındalık” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir